Tebesitęsiant COVID-19 ligos sukeltai pandemijai šalyje, ugdymas mokyklose vykdomas nuotoliniu būdu. Esant tokiai situacijai, labai mažėja mokinių fizinis aktyvumas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) fizinio aktyvumo stoką įvardija vienu pagrindinių mirtingumo rizikos veiksnių pasaulyje, dėl nepakankamo judėjimo taip pat daugėja antsvorio ir nutukimo atvejų. Naujausiose PSO gairėse dėl fizinio aktyvumo ir nejudrumo rekomenduojama kasdien judėti ne mažiau kaip 60 minučių vidutiniu ir dideliu intensyvumu bei ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę stiprinti raumenis jėgos pratimais, ypač atkreipiant dėmesį į laiko, praleisto sėdint prie ekranų, mažinimą. Pateikdama moksliniais įrodymais pagrįstą fizinio aktyvumo naudą sveikatai, PSO atkreipia dėmesį į kiekvieno atliekamo judesio svarbą ir ragina sudaryti sąlygas mokiniams kuo dažniau ir įvairiau judėti ir taip stiprinti besivystančio organizmo kaulų ir raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemas, palaikyti būtiną energijos apykaitos balansą, mažinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, didinti kaulų tankį ir mineralizaciją, stiprinti imuninės sistemos veiklą; ypač pažymėtinas teigiamas fizinio aktyvumo poveikis mokinių emocinei sveikatai.

Vykstant nuotoliam mokymui, mokiniai prie ekranų praleidžia daug daugiau laiko nei įprastomis sąlygomis, be to, jie praranda judėjimo galimybę vykstant į ir iš mokyklos, einant iš vienos klasės į kitą. Ilgą laiką dirbant sėdimąjį darbą, būtinos reguliarios aktyvios pertraukos, kad būtų užkirstas kelias regos sutrikimų, netaisyklingos laikysenos formavimuisi bei su tuo susijusių ligų atsiradimui. Šio priverstinio nejudrumo sąlygomis kiek įmanoma labiau patenkinkime būtinus minimalius mokinių fizinio aktyvumo poreikius, užtikrinkime, kad, vykstant nuotoliniam mokymui, kiekvienos pamokos metu ne mažiau kaip 2–3 min. pagal galimybes būtų skirtos fizinio aktyvumo intervencijoms, kurių metu mokiniai turėtų:

 • atitraukti akis nuo ekranų;
 • atsistoti;
 • atlikti nesudėtingus fizinės mankštos pratimus.

                               Rekomenduojami aktyvių pertraukų pratimai mokiniams

vykstant nuotoliniam mokymui(-si)

   Pratimai akims:

Nusukite akis nuo kompiuterio ekrano ir žvelkite pro langą ar į tolimesnę sieną. Pratimus kartokite bent 3–5 kartus.

 1. Laikykite galvą tiesiai. Pamirksėkite 10–15 kartų. Akių raumenys tuo pačiu metu neturėtų būti įtempti.
 2. Plačiai atverkite akis, palaikykite 3 sekundes ir stipriai užsimerkite, pabūkite užsimerkę 3 sekundes.
 3. Galvą laikykite tiesiai ir žiūrėkite į kairę, vėliau į dešinę.
 4. Galvą laikykite tiesiai ir žiūrėkite į viršų, vėliau į apačią.
 5. Galvą laikykite tiesiai ir darykite sukamuosius judesius akimis pagal laikrodžio rodyklę, tada pakartokite judesius priešinga kryptimi.

Pratimai viršutinei kūno daliai:

Būtinai atsistokite. Pratimus kartokite bent 3–5 kartus.

 1. Pakelkite pečius į viršų, nuleiskite.
 2. Sunerkite pirštus prieš save pečių lygyje. Tempkite rankas į priekį, išversdami delnus į išorę. Tempimą atlikite bent 8 sekundes, po to atpalaiduokite.
 3. Sunerkite pirštus prieš save pečių lygyje. Pakelkite rankas į viršų, sukabintus delnus išveskite į išorę. Tempimą atlikite bent 8 sekundes, po to atpalaiduokite.
 4. Ištieskite rankas į šalis, sukite ištiestomis rankomis nedidelius ratus į vieną ir į kitą puses po 5 kartus ir atpalaiduokite.
 5. Sukabinkite tiesias rankas už nugaros, atitraukite jas nuo kūno (kūnas neturi lenktis į priekį). Tempimą atlikite bent 8 sekundes, po to atpalaiduokite.

Pratimai apatinei kūno daliai:

Būtinai atsistokite. Pratimus kartokite bent 3–5 kartus.

 1. Pasistiebkite, išbūkite tokioje padėtyje 5 sekundes, atsistokite ant kulnų, ir vėl išbūkite 5 sekundes.
 2. Įtempkite sėdmenų raumenis, palaikykite 5 sekundes, atpalaiduokite.
 3. Atsistokite ant vienos kojos, kitą koją pakelkite nuo žemės ir sulenkite 90 º kampu. Išlaikykite tokią padėtį bent 8 sekundes, pakeiskite kojas ir pakartokite pratimą.
 4. Padarykite įtūpstą, keiskite kojas.
 5. Padarykite keletą pritūpimų, stenkitės juos atliekant nesikūprinti, o išlaikyti tiesią nugarą.
 6. Pašokinėkite.

 

                                                             Pagal SAM Visuomenės sveikatos  departamento

                                                                  rekomendacijas parengė

sveikatos priežiūros  specialistė N. Kazlienė

 

 


Category: Sportas , Sveikata