Vasario 18 dieną mokiniams paskaitą „Prekyba žmonėmis ir įsidarbinimo užsienyje galimybės“ skaitė Vilniaus kriminalinės policijos pareigūnas Darius Meidus.

Pareigūną pakalbėti su mokiniais šia tema pasikvietėme ne pirmą kartą ir ne atsitiktinai, nes neretas stebisi, jog prekyba žmonėmis egzistuoja Lietuvoje ir netgi provincijos miesteliuose. Todėl šios paskaitos tikslas buvo papasakoti jiems apie prekybos žmonėmis reiškinį, jo formas, nusikaltėlių veikimo būdus, apsisaugojimo galimybes ir pan. Paaiškinti jiems ir apie verbuotojų gundymus „skinti braškes žiemą“ ar „apie paštininko darbą Londone“, apie darbą „už fantastišką atlyginimą visiems be užsienio kalbos žinių“. Anot pareigūno, statistika rodo, kad Europos Sąjungoje seksualinis išnaudojimas yra labiausiai paplitusi prekybos žmonėmis forma, jos aukomis dažniausiai tampa moterys ir merginos. Jis pasakojo, kad per savo ilgametę praktiką yra sutikęs ir vaikų, kurie tapo prekybos žmonėmis aukomis. „Kiekvienas jų pasakojo labai liūdnas istorijas“, – sakė D.Meidus. Jis priminė 2002 metais Švedijos ir Danijos kinematografų sukurtą kriminalinę dramą „Lilija amžinai“, kurioje pasakojama tikra 16-metės žiežmariškės Danguolės Rasalaitės istorija. Jis yra apie merginą, kurios mama išvyko į JAV ieškoti geresnio gyvenimo, ta mergaitė buvo palikta močiutei. Tai vyko vienoje iš Baltijos šalių. Jos draugas ją įtikino važiuoti į Švediją, žinoma, pažadėjo gerą darbą ir galų gale ji tapo prostitute ir buvo išnaudojama. Filmas labai liūdnas. Deja, tai yra tikra istorija, paremta tikrais faktais. Rekomendavo šį filmą pasižiūrėti mokiniams.

Mano nuomone, kalbėti apie prekybą žmonėmis būtina ir tai daryti reikia kuo dažniau ir garsiau. Gyvename XXI amžiuje, tačiau vis dar egzistuoja vergovė ir žmonių išnaudojimas?! Smurtas šeimoje, netolerancija, vergovė, išnaudojimas – tai problemos, apie kurias dar kalbama labai mažai. Žmonės, o ypač vaikai, nežino arba nesupranta, kokios yra jų teisės, kas ir kaip jas galėtų apginti. Vogti, elgetauti ar narkotikus platinti verčiami nepilnamečiai dažnai nesuvokia, kad daro nusikaltimą ir, kad neturi paklusti tokiems suaugusiųjų paliepimams. Jie negali atsakyti už savo nusižengimus, o tuo dažnai naudojasi juos verbuojantys nusikaltėliai. Nežmoniškomis sąlygomis užsienio fermose ar ūkiuose dirbantys žmonės dažnai net nesupranta, kad pateko į vergiją. Žinomi ir tokie atvejai, kuomet užsienio ūkiuose dirbę žmonės neturėjo galimybės pavalgyti, išsimiegoti ar nusiprausti. Jie nė karto nesiskundė ir nebandė savęs apginti, nes nežinojo, kad turi teisę nusiprausti, turi teisę būti sotūs, turi teisę į poilsį.
Labai aktuali ir smurto šeimoje tema, kur aukomis dažniausiai tampa moterys. Kiek iš jų žino, kad turi teisę į saugią aplinką ir ramų gyvenimą ir kiek iš jų iki šiol tyli ir nepraneša apie kasdienę prievartą? Nepamirškime ir vaikų, kurie stebi, kaip šeimoje skriaudžiama mama, sesė, brolis. Negalime leisti, kad vaikai augtų galvodami, jog toks šeimos modelis normalus, kad tylėti ir kęsti smurtą – priimtina. Vaikai, matydami agresiją namuose, išmoktą bendravimo modelį perkelia į mokyklas, gatves. Privalome reaguoti į esamą padėtį ir užkirsti kelią vaikams tapti smurtautojų karta.

Bet reikia pasidžiaugti, kad vis daugiau žmonių ima kovoti už savo teises. Statistika rodo, kad per ketverius metus pranešimų apie smurtą šeimoje išaugo beveik 42 procentais. Net 79 procentai besikreipiančiųjų – moterys. Kuo daugiau nukentėjusiųjų praneš apie agresiją namuose, vergovę ar kitas problemas, tuo didesnė tikimybė, kad jie bus išgelbėti. Be to, ir smurtautojai nebesijaus tokie drąsūs. Juk sunkiausia padėti tiems, kurie tyli.

Netylėkime, kalbėkime, nesigėdykime ir ieškokime pagalbos.

Tad jeigu gavote gerą pasiūlymą išvykti dirbti į užsienį, jūs galite pasikonsultuoti su policijos pareigūnu Dariumi Meidumi. Jis mielai sutiko mums padėti. Taip pat mums gali padėti organizacija Caritas, kuri teikia pagalbą asmenims, nukentėjusiems Lietuvoje ir už jos ribų nuo seksualinės prievartos ir įvairių prekybos žmonėmis formų: prostitucijos, prievartinio darbo, išnaudojimo nusikalstamoms veikoms, fiktyvių santuokų, elgetavimo.

Tel. (8 37) 323300,
mob.tel. 8 671 32147,
el.p. caritas@anti-trafficking.lt.

Socialinė pedagogė R.Sabaliauskienė
Tel. 8 682 36800


Category: Paskaitos, seminarai , Svečiai