Naujienos

 

Projektinė veikla

Projektai:

 

Struktūrinių fondų

Tarptautiniai


Kiti:
Seminarai

Konferencijos

Muges

 

Tautinio paveldo produktų gamybos technologijų mokymas
 

Viešieji pirkimai:

Konkursinė medžiaga

 

Kontaktai

 

 



 

 

       

    

Vyko mokymai „Tradicinės žolininkystės produktai ir jų ruošimo būdai“

        Rugsėjo 19-20 dienomis VšĮ Alantos technologijos ir verslo mokykloje vyko antrieji tradicinės žolininkystės mokymai. Juose dalyvavo 24 klausytojai iš Molėtų, Vilniaus, Utenos ir Anykščių rajonų. Mokymai vyko dvi dienas. Pirmąją dieną vyko teorijos paskaita apie žolelių rūšis, jų panaudojimo būdus bei galimybes tapti tautinio paveldo puoselėtoju. Be visų kitų temų, buvo aptarta ir pirčių bei vantų tema, kadangi praktikos dieną dalyviai leido pirtininko Gintaro Binkausko namuose, susipažino su pirties tradicijomis ir mokėsi pušų ekstrakto gaminimo technologijų ir paslapčių, kadangi savo galinamam pušų ekstraktui G. Binkauskas yra pelnęs tautinio paveldo produkto sertifikatą. Dalyviai sužinojo, kaip gaunamas tautinio paveldo sertifikatas; pirtininkas ir ekstrakto meistras papasakojo, kada geriausia rinkti pušų spyglius, kaip juos laikyti, parodė, kaip jie turi būti apdorojami ir brandinami, norint išgauti jų gydomąsias savybes. Pirtyje buvo parodyta ir papasakota, kaip ir kada ekstraktas yra naudojamas bei atskleista daugybė geros pirties paslapčių.

 
Pirmoji diena – teorija.
 
2-oji diena G. Binkausko namuose ir pirtyje.G. Binkauskas dalinasi pirties paslaptimis su mokymų dalyviais.


Pradedamas įgyvendinti įdomus ir labai naudingas projektas
„Tautinio paveldo produktų gamybos technologijų mokymas“

Tyrimai rodo, kad tradicinių amatų išsaugojimui ir mokymui bei tautinio paveldo sklaidai mūsų šalyje skiriamas nepakankamas dėmesys. Todėl siekiant užpildyti šią spragą pradedamas įgyvendinti projektas “Tautinio paveldo produktų gamybos technologijų mokymas“. Jo metu ūkininkai, jų partneriai, ūkio darbuotojai ir kiti fiziniai bei juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla, ne tik auditorijose semsis teorinių tautinio paveldo produktų gamybos žinių,  bet ir tradicinio amatininko ūkyje mokysis jas pritaikyti praktiškai.       

Iš viso bus 8 mokymo programos:
* Tautinio paveldo senosios augalų veislės ir jų tradicinės auginimo technologijos;
* Tautinio paveldo senosios gyvulių ir paukščių veislės bei jų tradicinės auginimo technologijos;
* Mėsos apdirbimo, apdorojimo, perdirbimo tradicinės technologijos;
* Grūdų malimo tradicinės technologijos;
* Aliejaus spaudimo tradicinės technologijos;  
* Maisto (grūdų, daržovių, vaisių, uogų,  grybų, bulvių, mėsos, žuvies, pieno gaminių) ruošimo tradicinės technologijos;
* Pieno apdirbimo, apdorojimo, perdirbimo tradicinės technologijos: Paprogramė - Pieno produktų gamyba, taikant tautinio paveldo gamybos technologijas;
* Tradicinės žolininkystės produktai ir jų ruošimo būdai: Paprogramė Žolininkystės tradicijos, produktai ir jų naudojimo perspektyvos.

Dalyviai, išklausę dviejų dienų programos kursą ir įvykdę žinių patikrinimo bei vertinimo užduotis, gaus mokymo programos baigimo pažymėjimą. Taip jiems bus suteikta galimybė patiems imtis amato, t.y. prisitaikyti prie naujų rinkos pokyčių. Didės ne tik jų gebėjimas konkuruoti, bet tuo pačiu didės ir kaimo vietovių patrauklumas, bus išsaugomas ir populiarinamas tautinis kultūrinis paveldas, atgaivinama tradicinė amatininkystė kaime kaip verslas, kuris galės būti derinamas su kaimo turizmo paslaugų teikimu ūkininkų ūkyje.

Projekto metu bus suorganizuota 80 mokymų (8 mokymo programos po 10 mokymų), kurių metu bus apmokyta 1560 žmonių iš visų 60 savivaldybių. Mokymai vyks penkiuose etnografiniuose Lietuvos regionuose: Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje, Žemaitijoje, Mažojoje Lietuvoje (savivaldybės sugrupuotos ne tiksliai pagal etnografinius regionus, o atsižvelgiant į mokymo centrų buvimo vietą - kad mokymo dalyviams būtų patogiau juos pasiekti ).   

Aukštaitijos regiono savivaldybių (Molėtų, Utenos, Anykščių, Visagino, Zarasų, Ignalinos, Ukmergės, Rokiškio, Vilniaus m., Vilniaus raj., Širvintų, Kupiškio, Panevėžio m., Panevėžio raj., Švenčionių, Šalčininkų) teorijos mokymai vyks Alantos technologijos ir verslo mokykloje (Technikumo g. 2, Naujasodis, Molėtų raj. Atsakinga - Justina Levenauskienė, 862247950).

Dzūkijos regiono savivaldybių (Alytaus m., Alytaus raj., Lazdijų, Druskininkų, Varėnos, Kalvarijos, Marijampolės, Vilkaviškio) teorijos mokymai vyks Alytaus profesinio rengimo centre (Putinų g. 40, Alytus. Atsakinga - Vilija Simonaitienė, mob. tel. 861423673).

Suvalkijos regiono savivaldybių (Kauno m., Kauno raj., Kazlų Rūdos, Prienų, Šakių, Elektrėnų, Kaišiadorių, Jurbarko, Kėdainių, Jonavos, Birštono, Trakų, Raseinių) teorijos mokymai vyks Kauno  maisto pramonės ir prekybos mokymo centre (Taikos g. 133, Kaunas. Atsakinga - Rūta Kateivienė, mob. tel. 860260351).

Mažosios Lietuvos regiono savivaldybių (Rietavo, Tauragės, Pagėgių, Šilalės, Šilutės, Klaipėdos m., Klaipėdos raj., Kretingos, Plungės, Telšių, Skuodo, Palangos, Neringos, Kelmės) teorijos mokymai vyks Žemaitijos kolegijoje (L. Ivinskio g. 5, Rietavas. Atsakinga - Ona Krepštienė, mob. tel. 861542148).

Žemaitijos regiono savivaldybių (Joniškio, Biržų, Pasvalio, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių m., Šiaulių raj., Akmenės, Mažeikių ) teorijos mokymai vyks Joniškio žemės ūkio mokykloje (Upytės g. 77, Joniškis. Atsakingas - Malik Agamalijev, tel. 842661274).

Projektą  vykdo Lietuvos verslo darbdavių konfederacija

    


Tautinis paveldas – tradicinės augalininkystės alternatyva

        Tautinis paveldas – tai ne tik miežinis alus, sėmenų aliejus, skilandis ar didžkukuliai, bet ir senųjų lietuviškų veislių augalai. Tai rugiai „Lietuvos 3“, miežiai „Džiugiai“, avižos „Stipruolės“, vasariniai kviečiai „Gražučiai“ ir „Garsas“, bulvės „Pirmūnės“, agurkai „Trakų pagerintieji“ obuoliai „Sierinka“ ir „Pepinai“, morkos „Garduolės“ ir „Šatrija“, serbentai „Juodžiai“ ir „Derliai“, prieskoninės žolelės ar net darželio gėlės, kaip žiemės, didžiosios nasturtės – ir tai tik labi nedidelė dalis į tradicinių tautinio paveldo produktų klasifikatorių įtrauktų tradicinės augalininkystės amato augalų.
        Senųjų tradicinių patiekalų gamintojai jau dabar pasigenda senų lietuviškų veislių žirnių, pupų, sėmeninių linų, aludariai – apynių, duonkepiai – rugių. Tikėtina, kad senųjų veislių poreikis augs, keičiantis vartotojų prioritetams – pirkėjai bus pasirengę mokėti brangiau už kokybišką originalaus skonio produktą.
        Svarbu nelaukti, kol senosios veislės išnyks, o suskubti palaikyti ir remti tai, kuo esame unikalūs ir įdomūs. Tautinių produktų išsaugojimą, kūrimą ir realizavimą apibrėžia Tautinio paveldo produktų įstatymas, galiojantis nuo 2008 m. sausio 1 dienos.
        Tradicinėmis augalų veislėmis laikomos tos veislės, kurios auginamos ne mažiau kaip 50 metų arba buvo auginamos Lietuvoje ne mažiau kaip prieš 50 metų. Auginantys tokių senų veislių augalus, gali pasinaudoti parama pagal Kaimo plėtros 2007–2013 m. programą. Priemonėje „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ pagal antrąją veiklos kryptį – žemė ūkio produktų gamyba – numatyti prioritetiniai sektoriai linininkystė ir sėklininkystė, sodininkystė, uogininkystė ir daržininkystė. Paramos galima siekti ir pagal kryptis „Aplinkos ir kraštovaizdžio gerinimas“ bei „Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas“.
        Liepos 4-5 dienomis VšĮ Alantos tvm vyko mokymai „Tautinio paveldo senosios augalų veislės ir jų auginimo technologijos“ norintiems įgyti žinių bei praktinių gebėjimų, savarankiškai užsiimti tradiciniais amatais. Po kursų klausytojai gali pasirinkti jiems tinkamą auginti kultūrą, nes susipažįsta su visų tradicinės augalininkystės kultūrų auginimo technologijomis, praplečia pažintį su
etninės kultūros dalimi – tautiniu paveldu, tradicine mitybos kultūra, jos raida, šiandienine mitybos tradicijų būkle, maisto gaminimo ir vartojimo tradicijomis ir papročiais Lietuvoje. regioninius ypatumus.
        Pirmą dieną mokymai vyko mokykloje, gyvai diskutuojant ir vertinant senąsias augalų veisles, jų savybes, auginimą, o antrąją – kursų dalyviai buvo nuvežti pas tautinio paveldo puoselėtoją Silviją Juknevičienę į Trakų rajoną, kur buvo supažindinti su daržo, lauko tautinio paveldo senaisiais ir retaisiais augalais, aptartas ir įvertintas jų auginimas. Susipažinta su augalų paruošimu fitolių gamybai, džiovinimui ir jau išdžiovintos žolės tolimesniu naudojimu arbatoms, ištraukoms.
       Kursų dalyviai po praktinės mokymų dalies turėjo galimybę apsilankyti Varnikų botaniniame draustinyje, kur rado tautiniam paveldui priskiriamų žolinių augalų, kaip miškinę ir pelkinę sidabražoles, gailius, rasakilų, žemuogių, builių, dirvuolių ...

Lektorė Mildutė Skebienė

Nuotraukos >>>


Gilintasi į tradicinės žolininkystės paslaptis  

Šių metų birželio 27-28  d. Molėtų ir Utenos rajonuose vyko pirmieji projekto „Tautinio paveldo produktų gamybos technologijų mokymas“ mokymai.  Į programos „Tradicinės žolininkystės produktai ir jų ruošimo būdai“ užsiėmimus susirinko kursų dalyviai iš Molėtų, Utenos, Šalčininkų, Vilniaus ir kitų rajonų. Pirmąją mokymų dieną lektorė Ramunė Šimėnienė informavo, apie etnokultūrinį paveldą, jo puoselėjimą bei supažindino su vaistiniais augalais, jų rinkimo sąlygomis,  pritaikymu.  Antrąją mokymų dieną kursų dalyviai važiavo į Utenos rajoną pas sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinę amatininkę, senųjų tradicinės augalininkystės, žolininkystės, gamtos gėrybių rinkimo, maisto ruošimo amatų puoselėtoją, daugelio parodų dalyvę Aleksandrą Stasytienę. Čia, ir žinomų, ir tik knygose matytų žolynų kupiname lauke prieš smalsių kursų dalyvių akis vėrėsi įstabus žolynų pasaulis - ponia Aleksandra mokė teorines žinias versti praktika, dalijosi ilgamete patirtimi.  

Pasibaigus dviejų dienų kursams mokymų dalyviai laikė kvalifikacinį egzaminą. „Šie kursai man buvo labai naudingi - sužinojau daug ir naudingų dalykų, kuriuos ateityje tikrai pritaikysiu savo ūkyje“, -  atsiimdama kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimą sakė Rūta Nemanienė, Vilniaus rajone, Petešoje, kartu su vyru turinti žirgyną. Ir čia pat save bei kitus šeimynykščius užrašė į programos „Tautinio paveldo senosios augalų veislės ir jų tradicinės auginimo technologijos“ mokymus, vyksiančius liepos 4-5 dienomis Molėtuose ir Trakų rajone. 

Liepos 4-5 dienomis VšĮ Alantos technologijos ir verslo mokykloje (Technikumo g. 2, Naujasodis, Molėtų raj. ) ir Trakų rajone vyks programos „Tautinio paveldo senosios augalų veislės ir jų tradicinės auginimo technologijos“ mokymai. Lektorės - Mildutė Skebienė ir Silvija Juknevičienė, sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo tradicinės augalininkystės, maisto ruošimo ir gamtos gėrybių rinkimo amato puoselėtoja. Ponia Silvija yra sertifikavusi žolelių mišinį "Motulės arbata“, taip pat augalų dalis arbatoms ir nuovirams; prieskonius, uogas, žolynus.

Kviečiame po 3 dalyvius iš Molėtų, Utenos, Anykščių, Zarasų, Ignalinos, Švenčionių, Šalčininkų rajonų bei Visagino registruotis tel.:  867092559, rima@lvdk.eu – Rima Česlauskienė.

Mokymų dalyviams abi dienas suteikiami nemokami pietūs, taip pat galimybė už atskirą mokestį pernakvoti VšĮ Alantos technologijos ir verslo mokyklos viešbutyje.

Už mokymus VšĮ Alantos technologijos ir verslo mokykloje atsakinga Justina Levenauskienė, 862247950. 

Daugiau informacijos apie projektą - http://www.alantostvm.lt/projektine_veikla.htm; http://www.lvdk.eu.  Projektą  „Tautinio paveldo produktų gamybos technologijų mokymas“ (NR. 1PM-PV-11-1-007484-PR001) vykdo Lietuvos verslo darbdavių konfederacija 

Nuotraukos >>>


 


Atgal - - - - - - - - - - - Į pagrindinį

Naujienos | Naujienų archyvas | Kontaktai | Bendros žinios apie mokyklą | Deutsch | English | Russian | Mokymo proceso organizavimas | Informacija moksleiviams | Informacija moksleivių tėvams | Foto galerija | Video galerija | Nuorodos į kitas interneto svetaines

Atnaujinta 2013.09.27 Sukurta 2002 ©